O Chórze

Spotykamy się w każdy wtorek w godzinach 18-21 w Muzeum Warszawskiej Pragi, by rozszerzać skalę głosu, pracować nad emisją, oddechem, rozwijać słuch muzyczny, wrażliwość intonacyjną, pamięć muzyczną, ćwiczyć poczucie rytmu i koncentrację.

Krótka Historia

Najważniejszy jest proces i radość tworzenia, efekt to sprawa drugorzędna – takie motto towarzyszyło chórowi od początku jego istnienia, czyli od maja 2015.

Grupa entuzjastów sztuki wokalnej spotkała się w Centrum Wielokulturowym w wyniku realizowanego przez Fundację Sztuki Arteria projektu pod nazwą Międzypokoleniowy Chór Wielokulturowy & Muzyczne Podróże Małe i Duże. W cotygodniowych próbach uczestniczyło około 50 osób, sala pękała w szwach, było dużo śmiechu, muzycznych improwizacji i wokalnych eksperymentów. Donośne głosy niosły się po całym Placu Hallera, dzięki czemu chór został zauważony przez producentów filmu o Muńku Staszczyku w reżyserii Łukasza Wylężałka. Na potrzeby filmu chórzyści wykonali specjalnie zaaranżowany utwór z repertuaru Muńka “Uwolnij mnie”. Ani nagranie, ani film nie ujrzały jeszcze światła dziennego – czekamy!

Grudniowy performance  pod hasłem “Otwarta próba kosmiczna” zakończył pierwszą odsłonę projektu. Potrzeba wspólnego śpiewania była jednak tak silna, że  kilka miesięcy później, dzięki wsparciu ze strony m.st. Warszawy, zespół odrodził się jako Chór Chór Hurra. W tej postaci funkcjonował przez półtora roku, dając koncerty i warsztaty w gościnnej przestrzeni Pragi Północ pod hasłem “Chór w podwórkach”. Z pieśnią na ustach, grupa paradowała po praskich ulicach, śpiewając zarówno utwory wywodzące się z lokalnego folkloru, jak i nieco awangardowe kompozycje na cztery głosy ku czci praskich warzywniaków. Kilku muzycznym spacerom towarzyszyły instrumenty dęte: tuby, saksofony i orkiestra kazoo, a także fosforyzująca szczotka. Projekt zakończył się w grudniu 2017, jednakże grupa zapaleńców spotykała się nadal,  przyswajając solfeż w położonym przy ulicy Małej przytulnym mieszkaniu chórzystki Eli.

W połowie czerwca udało się wrócić do prób w znacznie większym gronie, które odbywać się będą do połowy grudnia w Muzeum Pragi. Jest to działanie w ramach projektu Chór Chór Hurra – historie z warszawskiej Pragi, którego finałem będzie koncert złożony z utworów zainspirowanych nagraniami z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi.

Chór Chór Hurra – ważne informacje

Chór Chór Hurra to projekt łączący pasjonatów sztuki wokalnej: amatorów i profesjonalistów. Jesteśmy barwną, uśmiechniętą zbiorowością skupiającą otwarte na świat i pełne pasji indywidualności.

Spotykamy się żeby śpiewać, ponieważ śpiewanie daje wielką radość, uśmiech, poczucie wolności, lekkości, pomaga wyrazić siebie, uwalnia emocje, tworzy wspólnotę, otwiera na ludzi  nowe doświadczenia, przeżycia, pomysły, rozwija kreatywność, wzmacnia poczucie własnej wartości, odrywa od problemów małych i dużych, ubarwia i rozświetla codzienność.

Ćwiczymy w swobodnej atmosferze, bez zadęcia, z nastawieniem bardziej na proces uczenia się i wspólnego tworzenia, niż na końcowy efekt.  Improwizujemy zbiorowo i indywidualnie, śpiewamy na głosy sięgając m.in. po tradycyjny, praski repertuar, który wykonujemy w nowych, często awangardowych aranżacjach.   Pod okiem i czujnym uchem naszego chórmistrza – Marcina Steczkowskiego, rozwijamy skalę głosu, słuch muzyczny, wrażliwość i pamięć muzyczną.

Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie, bez konieczności zapisu, castingu, czy przejścia przez system rekrutacji. Naszym chórzystą może zostać każdy, kto lubi śpiewać, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, światopogląd, stan zdrowia, kolor włosów i numer buta.

Spotykamy się raz w tygodniu w Muzeum Warszawskiej Pragi. Ponadto śpiewamy na praskich podwórkach i organizujemy muzyczne akcje i happeningi w różnych zakątkach Pragi.

W roku 2018 działamy w ramach współfinansowanego przez MKiDN i m.st. Warszawa projektu “Chór Chór Hurra. Historie z warszawskiej Pragi”. Od września do grudnia wspólnie będziemy pracować nad stworzeniem repertuaru na bazie Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi, który zaprezentowany zostanie podczas finałowego koncertu.